About Ratio Definition:

A ratio is a comparison of two quantities. For example, let’s suppose that there are four girls in a classroom, along with two boys. The ratio of girls to boys is 4:2, which simplifies to 2:1. This is telling us that there are two girls in the classroom for every one boy.


Test Objectives
  • Demonstrate the ability to write a ratio as a fraction and simplify
  • Demonstrate the ability to describe a given scenario using a ratio
  • Demonstrate the ability to find the unit rate
Ratio Definition Practice Test:

#1:

Instructions: Write each ratio as a fraction and simplify.

a) 8:4

b) 16:24

c) 15:75

d) 100:10

e) 12:3


#2:

Instructions: Find the ratio and simplify.

A field trip contained 35 girls and 15 boys.

a) What is the ratio of girls to boys?

b) What is the ratio of boys to girls?

A football team had a win/loss ratio of 5:1. If they played a total of 12 games:

c) How many games were won?

d) How many games were lost?


#3:

Instructions: Find the ratio and simplify.

a) On a church trip, there were 4 boys for every 3 girls. If there were a total of 48 boys on the trip, how many girls were there?


#4:

Instructions: Find each unit rate.

a) A meal that contains 220 calories with 22 grams of fat

b) Traveling 320 miles on 20 gallons of gas


#5:

Instructions: Find the unit price and state the better deal.

a) 46 flash drives for $92, 12 flash drives for $36

b) 8 ink cartridges for $120, 23 ink cartridges for $368


Written Solutions:

#1:

Solutions:

a)

8  =  2
4 1

b)

16  =  2
24 3

c)

15  =  1
75 5

d)

100  =  10
 10  1

e)

12  =  4
 3 1

#2:

Solutions:

a)

girls  =  7
boys 3

b)

boys  =  3
girls 7

c) 10 games were won

d) 2 games were lost


#3:

Solutions:

a) 36 girls were on the church trip.


#4:

Solutions:

a) 10 calories per 1 gram of fat

10 calories
1 gram of fat

b) 16 miles per 1 gallon of gasoline

16 miles
1 gallon of gasoline

#5:

Solutions:

a) 46 flash drives for $92 is the better deal.

$92  =  $2
46 flash drives 1 flash drive
$36  =  $3
12 flash drives 1 flash drive

b) 8 ink cartridges for $120 is the better deal.

$120  =  $15
8 I.C. 1 I.C.
$368  =  $16
23 I.C. 1 I.C.