Question 1 of 5Find the Ratio and Simplify
A field trip contains 21 boys and 14 girls. What is the ratio of boys to girls?
Next »
Select the Correct Answer Below: Correct! Not Correct!
A
$$2:3$$
B
$$7:2$$
C
$$1:2$$
D
$$3:2$$
E
$$2:1$$
Question 2 of 5Find the Ratio and Simplify
A football team won 12 games and lost only 2 games. What is the ratio of wins to losses?
Next »
Select the Correct Answer Below: Correct! Not Correct!
A
$$4:3$$
B
$$6:5$$
C
$$1:6$$
D
$$6:1$$
E
$$3:4$$
Question 3 of 5Find the Unit Rate and Simplify
A burger value meal contains 1300 calories and 130 grams of fat. What is the unit rate in calories per gram of fat?
Next »
Select the Correct Answer Below: Correct! Not Correct!
A
$$\frac{13\hspace{.25em}calories}{1\hspace{.25em}gram\hspace{.25em}of\hspace{.25em}fat}$$
B
$$\frac{10\hspace{.25em}calories}{1\hspace{.25em}gram\hspace{.25em}of\hspace{.25em}fat}$$
C
$$\frac{1.3\hspace{.25em}calories}{1\hspace{.25em}gram\hspace{.25em}of\hspace{.25em}fat}$$
D
$$\frac{0.3\hspace{.25em}calories}{1\hspace{.25em}gram\hspace{.25em}of\hspace{.25em}fat}$$
E
$$\frac{0.1\hspace{.25em}calories}{1\hspace{.25em}gram\hspace{.25em}of\hspace{.25em}fat}$$
Question 4 of 5Solve each Unit Rate Problem
A car travels 220 miles on 5 gallons of gas. How far can the car travel on 11 gallons of gas?
Next »
Select the Correct Answer Below: Correct! Not Correct!
A
$$8.944\hspace{.1em}mi$$
B
$$44.84\hspace{.1em}mi$$
C
$$89.44\hspace{.1em}mi$$
D
$$4.84\hspace{.1em}mi$$
E
$$484\hspace{.1em}mi$$
Question 5 of 5Solve each Unit Rate Problem
A retail store is selling printer ink for $21 per 6 cartridges. What is the per cartridge price?
Finish »
Select the Correct Answer Below: Correct! Not Correct!
A
$$\$3.255$$
B
$$\$7.55$$
C
$$\$4$$
D
$$\$3$$
E
$$\$3.5$$

Great Job! You Passed!

Better Luck Next Time...

Restart Quiz ↻
Review Lesson ↻
Next Lesson »